Pink Floyd – Animals (2018 remix)

Pink Floyd – Animals (2018 remix)

Tej wiadomości spodziewaliśmy się od dawna. Bowiem powszechnie wiadomym było, że słynny longplay Pink Floyd – Animals został kilka lat temu zmiksowany do formatu 5.1 oraz nowej wersji stereo. Podobno płyta nie ukazywała się w związku z brakiem porozumienia między Panami Watersem i Gilmourem, co do treści książeczki dołączonej do wydawnictwa (każdy chciał być uznany za głównego twórcę repertuaru). Ale jak widać udało się osiągnąć konsensus, bo kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że ten jakże wspaniały album zostanie wreszcie udostępniony w odświeżonej wersji.

 

Przyznam szczerze, że bardzo czekałem na ten moment, ponieważ longplay od zawsze uważam za jeden z najlepszych w karierze formacji, bijący na głowę (przegadany i przereklamowany) Wish You Were Here oraz (mający swoje momenty) The Wall. Wiem, wiem, że moja opinia to niemalże obraza świętości, ale w końcu chodzi o to aby każdy mógł wyrazić swoje zdanie. W każdym razie, miałem małą nadzieję, że box zawierający Animals zostanie powiększony o (nawet symboliczne) dodatki i ciekawostki dźwiękowe. Niestety Floydzi poszli po linii najmniejszego oporu, udostępniając jedynie materiał znany z oryginalnej płyty, tyle że w wymienionych wcześniej nowych mixach. Zaprawdę wierzyć się nie chce, aby w archiwach EMI nie znajdowały się jakieś niepublikowane fragmenty z sesji, a jeśli faktycznie by ich nie było to przecież znamy z bootlegów wczesny mix albumu, który na pewno egzystuje w studyjnej jakości. Szkoda. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Trzeba jeszcze nadmienić, że longplay otrzymał odnowioną okładkę, czego nie jestem fanem. Niestety zespół od lat przejawia niezwykłą zdolność do psucia swoich oryginalnych projektów graficznych.

 

Płyta ukaże się w kliku wersjach. Tym razem totalnym wyciągaczem pieniędzy wydaje się być wersja deluxe, powielająca ten sam repertuar cztery razy (!!!) – na dyskach LP, CD, DVD i Blu-ray. Myślę, że nawet 32-stronicowa książka niewiele wnosi do całości. Dlatego ja zakupię opcję winylową z nowym mixem stereo i Blu-Ray z wersją 5.1 (zawierający też stare i nowe stereo). Premierę zapowiedziano na 16 września, zaś wersję deluxe na 7 października.